FETÖ CIA Bağlantısı-Stratfor

0
498

FETÖ CIA Bağlantısı-Stratfor

 

Stratfor (Strategic Forecasting – Stratejik Tahmin) adlı kuruluş, ulusal ve uluslararası medyada ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ile ilişkili bir kuruluş olarak değerlendiriliyor.

Stratfor’un, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimi gecesi paylaşımları olağanüstü artmış, normalinin birkaç katına çıkmıştı. Stratfor’un, darbecilerin suikast için yerini tespit etmeye çalıştığı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’a hareket eden uçağının yerini çok kısa süre içinde tespit ederek havadaki konumuyla ilgili birçok tweet atması kamuoyunun dikkatini çekmişti.

Erdoğan’ın uçağının koordinatları neden paylaşıldı?

Stratfor yetkilileri, uçağı hızla nasıl tespit ettikleri sorusuna, “Bu bilgilerin tamamı açık kaynaklardan elde edilmiştir.” yanıtını verirken, darbe girişiminin yaşandığı bir ortamda bunların sosyal medyada paylaşmalarının sebebine dair soruları ise yanıtsız bıraktı.

Stratfor, aynı gece, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Almanya’dan sığınma istediği” şeklindeki Amerikan MSNBC kanalının yalan haberini de Twitter hesabından paylaşarak tepki toplamıştı.

16 Temmuz günü de Stratfor, Twitter hesabından Erdoğan hakkında gerçekleri yansıtmayan bir profil paylaştı. Profilde, Erdoğan’ın 1999 yılında “ordu tarafından hapse atıldığı” ifade edildi. Erdoğan’ın mahkumiyeti içinse “şiddet ile dini veya ırksal nefreti teşvik ettiği” iddiası gösterildi.

Erdoğan’ın 2000’li yıllar boyunca “ordunun gücünü azaltmak için çalıştığı” vurgusu yapılan profil, Cumhurbaşkanı’nın orduya karşı geçmişten gelen kişisel husumetle hareket ettiği imasında bulunarak, takipçilere darbeyle ilgili olağan bir sebep-sonuç ilişkisi mesajı verdi.

Stratfor’un gerçeklerle tezat yayınındaki en dikkat çekici unsurlarından biri de, 10 Ağustos 2014’teki seçimlerde yaklaşık 21 milyon (yüzde 52) oyla cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan için “oyların yüzde 13,3’üne karşılık gelen 5 milyon 412 bin 423 oyla seçimi kazandı.” ifadelerinin yer alması oldu.

Kuruluş, uluslararası kamuoyunu yönlendiren açıklamalarına tepkilerin gelmesinin ardından söz konusu paylaşımını sildi.

“Orada çıkan hiçbir habere itibar etmemek lazım”

Konuyla ilgili soruları cevaplayan Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu, Stratfor’un, Türkiye ve başka ülkelerle ilgili analizlerini inandırıcı bulmadığını belirtti.

Ateşoğlu, “Uluslararası kamuoyunu etkilemek üzere bu dahil birçok haber yapılıyor. Herkes duyarlı olup gerçeği araştırmayabilir. Zaten amaçları da doğru olmayan, manipülatif bir görüşü kamuoyunda yaygınlaştırmak.” dedi.

“Stratfor, CIA’in gölge düşünce kuruluşu”

Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Şahin de Stratfor’un bu zamana kadar uluslararası camiada ve akademik çevrelerde, Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA’in gölge düşünce kuruluşu olarak algılandığını anlattı.

Stratfor’la ilgili “Ortaya koyduğu tavra baktığımızda bir düşünce kuruluşu gibi değil bir operasyon kuruluşu olarak tavır sergilediğini görüyoruz.” değerlendirmesinde bulunan Şahin, şöyle konuştuB

“Stratfor’un, Türkiye’deki 15 Temmuz darbe girişimi esnasındaki tavrı ve sonraki süreçte yaptıklarına baktığımızda, ‘CIA’nin gölge kuruluşu’ şöhretini tamamen yansıttığını görebiliyoruz. Akademik bir düşünce kuruluşundan çok bir operasyon kuruluşu olduklarını 15 Temmuz’la birlikte net bir şekilde ortaya koydular.”

DİĞER BİR İDDİA VE DİĞER HABER
Akşam Gazetesi’de yer alan haber: Edirne’de, FETÖ’ye yönelik soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, ABD gizli servisi CIA ve Federal Soruşturma Bürosu FBI’ın, örgüt üyelerine eğitim verdiğine dikkat çekildi. CIA ve FBI’ın adı ilk kez bir FETÖ soruşturmasının iddianamesinde yer aldı. Yıllardır Pensilvanya’da yaşayan firari elebaşı Fetullah Gülen ve terör örgütü FETÖ’nün ABD gizli servisleriyle olduğu bilinen ilişkisi de bu iddianameyle tescillenmiş oldu.

ÖRNEKLERİYLE SUNULDU

Fetullah Gülen’in de aralarında bulunduğu 19’u tutuklu 43 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede, “CIA ve FBI tarafından, hükümete yönelik faaliyetlerine ilişkin geliştirdiği strateji gereği cemaate ait kültür merkezlerinde yetiştirilmiş kadroya değişik konularda eğitimler verildi. Bunun en iyi örneklerini ise 17 Aralık sürecinde savcılar ve güvenlik güçlerinin yapmış olduğu operasyonları içine alabiliriz. Bu girişim, tamamen hükümeti ortadan kaldırarak devleti tüm kurumlarıyla zayıf düşürmek amacı taşımaktaydı. Bahsedilen eğitimlere dâhil olan adli ve güvenlik kurumlarında çalışan cemaat üyeleri bu görevi üstlenerek harekete geçmiştir” denildi.

SİVİL DARBECİYİ ABD’Lİ AJANLAR KAÇIRDI

15 Temmuz darbe girişiminin merkezi Ankara Akıncı Hava Üssü yakınlarında yakalanan FETÖ’nün Hava Kuvvetleri imamı Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Adil Öksüz’ün, bizzat örgüt lideri Fetullah Gülen tarafından Yurtta Sulh Konseyi’ni yönetmek üzere görevlendirildiği ortaya çıktı.

Ankara Sincan Batı Adliyesi’nde Savcı Cihan Ergün tarafından sorgulanarak tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edilen Adil Öksüz, 21 dakika sonra serbest bırakılmıştı. Öksüz’ün cep telefonunu HTS kayıtlarından Akıncı Hava Üssü’nün içinden sinyal verdiği tespit edilmişti. Savcı Ergün’ün itirazı üzerine çıkarılan yakalama kararı sırasında kayıplara karışan Öksüz’ün, ABD İstihbarat Servisi CIA tarafından kaçırıldığı iddiası gündemde.

İDDİASI İSPATLANAMADI

Yrd. Doç. Adil Öksüz, darbe girişimiyle alakasının olmadığını, Keçiören’den Akıncı Üssü bölgesine tarla bakmak için taksiyle gittiğini ileri sürmüştü. Ancak yapılan incelemede o gün Keçiören’den herhangi bir taksinin Akıncı bölgesine gitmediği belirlendi. Serbest bırakıldıktan sonra tekrar hakkında yakalama kararı verilen Öksüz her yerde aranıyor. HSYK Öksüz’ü serbest bırakan iki hakim hakkında inceleme başlattı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here